Aktualności

28 czerwca 2020 21:23 | Aktualności

Kolejny sukces Pawła Nawrockiego

Paweł Nawrocki, uczeń kl. 6b, po raz czwarty został laureatem Małopolskiego Konkursu Prac Matematycznych organizowanego przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Konkurs organizowany jest rokrocznie, a jego celem jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży szkolnej, w szczególności rozwijanie umiejętności pisania i wypowiadania się o matematyce.

W bieżącym roku szkolnym Paweł napisał pracę pt. „Wygrać matematykę”, w której przedstawił powiązania między matematyką i muzyką. Jako absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej 1stopnia w Oświęcimiu i wielki pasjonat matematyki dostrzega, że obie te dziedziny nie stanowią odrębnych światów, lecz wzajemnie się przenikają. Jak sam pisze w pracy: „w matematyce i muzyce wszystko musi grać”.

Tegoroczna Sesja Matematyczna z uwagi na pandemię odbyła się dnia 22 czerwca w Centrum Młodzieży w Krakowie, a nie jak dotychczas na Uniwersytecie Pedagogicznym. Podczas dziesięciominutowej prezentacji uczniowie zakwalifikowani do finału przedstawili swoje prace, a następnie odpowiadali na pytania jurorów. Oceniano zarówno złożoną wcześniej pracę, jak i sposób jej zaprezentowania podczas wystąpienia na sesji.

Paweł swoją przygodę z Małopolskim Konkursem Prac Matematycznych rozpoczął w roku 2017 i wówczas - jako uczeń klasy trzeciej - był najmłodszym laureatem w historii tego konkursu. Przypomnijmy:

2017 – laureat II stopnia – „Wakacyjne działanie na sorobanie” (opiekun: Pani Urszula Szulkowska)

2018 – laureat III stopnia – „Zaszyfrowana matematyka” (opiekun: Pani Mariola Pałka)

2019 – laureat I stopnia – „Małe liczby – wielkie możliwości czyli o zastosowaniu cyfr „0” i „1” w matematyce, logice, informatyce i elektronice” (opiekun: Pani Izabella Pest-Janusz)

2020 – laureat I stopnia – „Wygrać matematykę” (opiekun: Pani Izabella Pest-Janusz)

Wszystkie prace Pawła Nawrockiego można znaleźć na stronie internetowej Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk – link: https://towarzystwo.edu.pl/konkursy-1/

Młodemu miłośnikowi matematyki gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć!

Przeczytano: 269 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: