11 marca 2019 15:55 | Aktualności

Siódmoklasiści w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

28 lutego 2019 r. uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami oraz polonistkami odwiedzili Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie obejrzeli dramat Aleksandra Fredy pt. „Zemsta” w reżyserii Anny Augustynowicz. Młodzi widzowie spotkali się jednak z inną „Zemstą” niż ta, do której przywykli starsi odbiorcy, i która od prawie dwóch stuleci jest obecna w repertuarze teatrów jako komedia charakterów i sytuacji. Aktorzy w tym przedstawieniu mówią tekstem Fredry o naszej rzeczywistości, odsłaniają mechanizmy gry społecznej, w której uczestniczymy na co dzień. Problemy, które poruszają, są polskie i uniwersalne zarazem: dotyczą budowania murów między ludźmi w sytuacji, kiedy stoły, do których mogą zasiąść, aby szukać porozumienia, są już dawno zniszczone albo podpiłowane. Odzwierciedla to organizacja przestrzeni scenicznej: stół ustawiono na dywanie, pod który pozamiatano to, co mogłoby obnażyć prawdziwe oblicza i motywy postępowania bohaterów. Widz, oglądając finałową scenę, kiedy Cześnik i Rejent podają sobie rękę na zgodę, nie wierzy w to porozumienie- ani jego szczerość, ani trwałość. Najważniejsze słowa w sztuce wypowiada Papkin: „Każdy siebie ma na względzie/ A drugiego za narzędzie/ Póki dobre- cacko, złoto/ Jak zepsute- ruszaj w błoto.”

Wiek i kostium w „Zemście” granej inaczej nie mają szczególnego znaczenia. Uczniów zaskoczyło to, że Dyndalski był młody, a Papkin- stary. Bo przecież, jak pokazują twórcy przedstawienia, w naszym świecie udawanie ról społecznych jest powszechne i nawet wiek nie wyznacza granicy stosowności zachowań. „Zemsta”- jedno z arcydzieł naszej literatury i teatru- przerosła czas, w który powstała, podobnie jak dramaty Szekspira, Moliera. Siódmoklasiści zobaczyli, jak teatr współczesny wykorzystuje utwory z minionych wieków i za ich pośrednictwem przekazuje prawdy o nas samych, ludziach z XXI wieku.

Po zakończonym przedstawieniu uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Poznali jego historię, nazwiska artystów związanych z tym miejscem oraz rolę placówki w życiu kulturalnym grodu pod Wawelem i całej Polski.