06 marca 2019 15:49 | Aktualności

Młodzieżowy Parlament Gminy Brzeszcze w Jawiszowicach.

4 marca odbyła się sesja Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze w Jawiszowicach. Tym razem obrady parlamentu nie odbyły się w naszej szkole a w salkach przy kościele p.w. św. Marcina w Jawiszowicach, gdyż było to związane z tematem spotkania. Na początku pani dyrektor Bernarda Bąk powitała serdecznie wszystkich gości, następnie uczniowie wchodzący w skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły przedstawili prezentację multimedialną nt. "Zabytki i tradycje w różnych regionach Polski z uwzględnieniem naszej gminy". W dalszej części spotkania panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jawiszowicach opowiadały o swoich strojach oraz tradycjach, które są nadal zachowywane i przekazywane potomnym podczas różnych okoliczności. Następnie, uczniowie zapoznali wszystkich z istotnymi informacjami nt. Jawiszowic.W przerwie wszyscy uczestnicy MPGB udali się na poczęstunek, a później udali się na zwiedzanie siedziby Koła Gospodyń Wiejskich, aby zobaczyć różne, starodawne przedmioty domowego użytku takie, jak: żelazka, meble i naczynia. Na koniec, uczestnicy parlamentu udali się z panią przewodnik do Kościoła p.w. św. Marcina. W kościele pani opowiadała o historii świątyni oraz zaprowadziła wszystkich do takich zakamarków kościoła, gdzie są one rzadko dostępne do zwiedzania. Uczestnicy parlamentu byli pod wrażeniem sposobu przygotowania spotkania oraz przekazania niemałej ilości wiedzy w tak profesjonalny sposób bo przecież kto nie przekaże wiedzy na temat tradycji regionu, jak nie panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które kochają swoje tradycje i region.

Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Jawiszowic za pomoc w przygotowaniu i poprowadzeniu sesji Młodzieżowego Parlamentu Gminy Brzeszcze.